
Y haploskupiny
R1a
Haploskupina R1a je haploskupina chromozómu Y lidské DNA. Haploskupina R1a je nejčastější českou mužskou haploskupinou – nese ji okolo 37 % českých mužů. Vyčlenila se z haploskupiny R1 pravděpodobně na území Jižní nebo Západní Asie. Prvními nositeli haploskupiny R1a byli lidé obývající v době ledové útočiště na území Ukrajiny (před 15 000 lety). Nomádský životní styl rozšířil tyto geny do eurasijských stepí. Současné teorie spojují tyto geny s šiřiteli protoindoevropského jazyka a mohylovou kulturou, díky nimž se geny rozšířily dále do Asie a většiny Evropy. V novodobé historii se haploskupina R1a šířila s migrací Slovanů (od 5. stol. n. l.). Vyšší výskyt podskupiny R1a1 u Slovanů Východní a Střední Evropy naznačuje, že vznikla mezi jejich předky a i proto někdy, co se geografického smyslu týče, bývá označována jako „východoevropská“ nebo „slovanská“.
Mezi slavné osobnosti nesoucí tuto haploskupinu patří například vynálezce Nikola Tesla.
R1b
Haploskupina R1b je haploskupina chromozómu Y lidské DNA. Jedná se o druhou nejčastější haploskupinu v České republice, kde ji nese přibližně 26 % českých mužů. Haploskupina R1b se vyčlenila z haploskupiny R1 před zhruba 30 000 lety. Jedná se o nejčastěji se vyskytující otcovskou linii v západní Evropě, stejně jako v některých částech Ruska menšina) a střední Afriky. Linie je přítomná v nižších frekvencích také ve východní Evropě, západní Asii, a části severní Afriky a střední Asie. Podle DNA studií většina linie expandovala z Kaspického moře spolu s indoevropskými jazyky.
Původ otcovské linie je nejspíše „germánský“, „románský“ nebo „keltorománský“ v geografickém smyslu.
Mezi slavné osobnosti nesoucí tuto haploskupinu patří například revolucionář Che Guevara, zakladatel mormonské církve Joseph Smith, američtí prezidenti George Washington a Abraham Lincoln, rod Habsburků, Mikuláš Koperník, Charles Darwin nebo také američtí herci Kevin Bacon a Robert Downey Jr.
I2a
Haploskupina I2a je haploskupina chromozómu Y lidské DNA. Jedná se o třetí nejčastější haploskupinu v České republice – jejím nositelem je okolo 8 % českých mužů. Haploskupina I, z které se haploskupina I2 odštěpila před cca 27 tisíci lety, je jedna z nejstarších haploskupin v Evropě a pravděpodobně jediná z dávných haploskupin, která zde i vznikla. Haploskupina I2 je nejčastější otcovská linie v bývalé Jugoslávii, Rumunsku, Bulharsku a Sardinii a hlavním rodem ve většině slovanských zemích. Její počátky jsou kladeny na Blízký východ nebo Balkánský poloostrov cca o 20-25 tisíc let zpět. Původ v otcovské linii je nejspíše „středomořský“ v geografickém smyslu, známá je také pod označením „jihoslovanská“.
Mezi slavné nositele této haploskupiny patří například zakladatel protestantismu Martin Luther nebo srbský tenista Novak Djokovic.
I1
Haploskupina I1 je haploskupina chromozómu Y lidské DNA. Jedná se o 4. nejčastější haploskupinu v České republice se zastoupením okolo 7 %. Haploskupina I, z které se haploskupina I1 odštěpila před cca 27 tisíci lety, je jedna z nejstarších haploskupin v Evropě a pravděpodobně jediná z dávných haploskupin, která zde i vznikla. Haploskupina I1 je zároveň nejčastější podtyp haploskupiny I v severní Evropě – proto haploskupina I1 mnohdy bývá označována jako „skandinávská“ co se geografického smyslu týče. Nachází se převážně ve Skandinávii a Finsku, kde je jejím nositelem přes 35 % mužů. Obecně ji najdeme ve všech místech obsazených dávnými germánskými a vikingskými kmeny. Kromě severských zemí na ni narazíme tedy i v jiných zemích, kde se mluví germánskými jazyky – v Německu, Rakousku nebo v některých oblastech Velké Británie.
Stejnou haploskupinu jako Vy nese ze slavných lidí i Lev Nikolajevič Tolstoj, bývalý prezidenti USA Jimmy Carter či Bill Clinton nebo anglický zpěvák Sting.
E1b1
Haploskupina E1b1 je haploskupina chromozómu Y lidské DNA. Jedná se o pátou nejpočetnější skupinu v České republice – do stejné haploskupiny patří cca 6 % českých mužů. Vznik linie E1b1 je datován přibližně před 22 400 lety ve východní Africe. Dodnes má své největší zastoupení v Maroku, Somálsku, Etiopii, Tunisku a Alžíru, kde má tuto skupinu více než polovina mužského obyvatelstva. Šíření haploskupiny je spojováno s neolitickou revolucí. Původ v otcovské linii je nejspíše „středomořský“ v geografickém smyslu, ve Středomoří nejvíce zastoupen v jihovýchodní Evropě.
Stejnou haploskupinu má i ze slavných lidí např. italský vojevůdce Giuseppe Garibaldi, bývalý prezident USA Lyndon B. Johnson, geniální fyzik Albert Einstein nebo americký herec Nicolas Cage.
J2
Haploskupina J2 je haploskupina chromozómu Y lidské DNA. Předpokládá se, že vznikla v oblasti Středního východu ke konci posledního zalednění, to znamená před 15 až 22 tisíci lety. Nejstarší vzorky této haploskupiny byly nalezeny v DNA z ostatků z íránské jeskyně Hotu, přičemž stáří těchto ostatků se odhaduje na cca 10 tisíc let. Dnes zástupce této haploskupiny častěji najdeme na území západní Asie, na Balkáně a na jihu Itálie, ale rozšířili se i do zbytku Evropy, kde je však najdeme spíše vzácněji.
Mezi slavné nositele této haploskupiny patří například rodina Rotschildova, americký politik Bernie Sanders nebo také američtí herci Adam Sandler, Ben Affleck nebo Casey Affleck.
G2
Haploskupina G2 je haploskupina chromozómu Y lidské DNA. V České republice se jedná o 7. nejrozšířenější Y-haploskupinu. Vznik této haploskupiny je kladen na Blízký východ, kde předchůdci jeho nositelů sídlili během posledního zalednění (před 15 až 20 tisíci lety). Původ lze označit za “kavkazský” v geografickém smyslu.
Mezi slavné jedince patřící do haploskupiny G2 se řadí například ledový muž Ötzi (nejstarší přirozená lidská mumie), Josif Stalin nebo americký herec Jake Gyllenhaal.
I2b
Haploskupina I2b je haploskupina chromozómu Y lidské DNA. Haploskupina je charakteristická pro obyvatele severní a severozápadní Evropy. Její počátky jsou kladeny na Blízký východ nebo Balkánský poloostrov cca o 20 až 25 tisíc let zpět. Haploskupina I, z které se haploskupina I2 odštěpila před cca 27 tisíci lety, je jedna z nejstarších haploskupin v Evropě a pravděpodobně jediná z dávných haploskupin, která zde i vznikla. Původ otcovské linie I2b je nejspíše „germánský“ v jazykově-geografickém smyslu.
N
Haploskupina N je haploskupina chromozómu Y lidské DNA. Tato haploskupina se odštěpila z východoasijské haploskupiny NO. Předpokládá se, že haploskupina N pochází z Indočíny nebo jižní Číny, kde vznikla přibližně před 15 až 20 tisíci lety, a poté se odtud rozšířila směrem na Sibiř, kde je dodnes jednou z nejčetnějších haploskupin.
J1
Haploskupina J1 je haploskupina chromozómu Y lidské DNA. Původ má ve svrchním paleolitu, vydělila se ze skupiny J těsně před koncem poslední doby ledové, jedná se tedy o haploskupinu starou přibližně 15 až 20 tisíc let. Předpokládá se, že tato haploskupina vznikla v oblasti Kavkazu a Malé Asie, odkud se rozšířila na sever Afriky a do Evropy.
Ze slavných osobností, kteří patří do stejné haploskupiny, lze zmínit například amerického herce Dustina Hoffmana.
K
Haploskupina K je haploskupina chromozómu Y lidské DNA. Svůj původ má v Asii, kde vznikla přibližně před 40 až 50 tisíci lety. Nyní se nejčetněji vyskytuje v Nové Guineji, Austrálii a Melanésii, ale najdeme ji i v Evropě (což dokládá Váš výsledek), v Asii a u původních obyvatel amerického kontinentu, tedy skoro na celé severní polokouli.
Ze slavných zástupců této haploskupiny lze zmínit například Thomase Jeffersona, třetího prezidenta Spojených států amerických a hlavního autora amerického prohlášení nezávislosti z roku 1776.
Q
Haploskupina Q je haploskupina chromozómu Y lidské DNA. Nachází se převážně v oblasti střední Sibiře, střední Asie a také u domorodých Američanů. V Evropě se tato haploskupina nachází zejména ve Švédsku, u židů Aškenázy a také v některých oblastech střední a východní Evropě (např. v alpských oblastech Francie, v jižní Sicílii, jižním Chorvatsku, severním Srbsku nebo v některých částech Polska či Ukrajiny). Předpokládá se, že tato haploskupina vznikla na území střední nebo severní Asie, a to zhruba před 19 až 26 tisíci lety.
Mezi slavné nositele této haploskupiny patří například fyzik J. Robert Oppenheimer, jeden z vynálezců atomové bomby, který sehrál významnou roli v projektu Manhattan.
L
Haploskupina L je haploskupina chromozómu Y lidské DNA. Odštěpila se z haploskupiny LT, která potomkem asijské haploskupiny K. K tomuto odštěpení došlo dle některých studií před 30 tisíci lety v oblasti Pamíru (horský masív v Tádžikistánu), odkud zástupci této haploskupiny migrovali do Pákistánu a Indie. Jiné teorie pro změnu uvádějí, že haploskupina L má spíše západoasijský původ. Dnes se tato haploskupina vyskytuje především v jižní Asii, ale v menších frekvencích pochopitelně i v Evropě.
H
Haploskupina H je haploskupina chromozómu Y lidské DNA. Vznikla zhruba před 30 až 40 tisíci lety v Indii. Dnes její zástupce najdeme nejčastěji mezi obyvateli jižní Asie, tzn. Indie a Srí Lanky, a u evropských Romů, kteří z této oblasti ostatně pocházejí taktéž.
G1
Haploskupina G1 je haploskupina chromozómu Y lidské DNA. Vyvinula se z 50 tisíc let staré haploskupiny , která je četnější zejména na Kavkazu, v jižní Itálii a Sardinii. Haploskupina G1 se vydělila cca před 26 tisíci lety v době posledního maxima doby ledové v oblasti Íránu a i dodnes se nachází převážně tam.